Plus
Proovige preemiumkontot
0   Asja
#
0,00 €
Palun lisage toode oma ostukorvi, et teha ost

5w30 või 5w40: milline mootoriõli on talvel kasutamiseks parim

Telli
MEIE UUDISKIRI

Meie viimaste uudiste ja nõuannete saamiseks lisage oma e-mail:

Määrdesüsteemi jõudlus mõjutab otseselt mootori tööiga. Sellepärast mõtlevad paljud autojuhid sageli, millise viskoossusega õli talvel eelistada, et tagada talvel täielik ja usaldusväärne mootorikaitse. Siin vaatleme kahe kõige populaarsema õli omadusi: 5w30 ja 5w40, et saada teada, milline neist külmal hooajal kasutamiseks parim.

Märgistuse tähendused

Isegi äärmusliku külmaga peaksid talveks mõeldud õlid olema piisavalt voolav külma mootori määrimiseks. Seega numbrid enne tähte W tähistavad temperatuuri, millega suudab õlipump korrektselt, ilma tõrgeteta töötada ja väntvõlli pöörelda, et mootor saaks käivituda. Täht W tähistab viitab asjaolule, et määrdeainet saab külmal hooajal kasutada. Numbrid pärast seda näitavad kõrgtemperatuurilisi omadusi, mida defineerivad ülemised ja alumised kinemaatilise viskoossuse läviväärtused 100 ° C juures, samuti dünaamilist viskoossust 150 ° C juures ja nihke väärtused 106 s-1.

Tootjad kasutavad õlides mitmesuguseid lisandeid selleks, et luua universaalseid tooteid temperatuuri ulatuses universaalseid tooteid. Need lisandid vähendavad viskoossuse sõltuvust temperatuurist, kuid võivad mõjutada ka määrdeaine teisi omadusi.

5W30 ja 5W40 õli omadused

Nende määrdeainete madalatemperatuurilised omadused on samasugused. Mõlemad tooted säilitavad mootori käivitamiseks optimaalse viskoossuse -30 ° C juures ja voolavuse -35 ° C temperatuuril. Kuid nende kõrgtemperatuurilised omadused erinevad. 5W30 kinemaatiline viskoossus varieerub vahemikus 9,3-12,5 mm2 / s; dünaamiline viskoossus on 2,9 mPas. 5W40 puhul on need väärtused vastavalt 12,5-16,3 mm2 / s ja 3,5 mPas.

Igal neist toodetel on oma puudused ja eelised. Näiteks, 5w40 määrdeaine loob paksema ja tugevama õlikihi, sulgeb suurepäraselt avasid, on loodud märkimisväärsetele koormustele ning see on ka põhjus, miks seda kasutatakse tihti võimsates, suure jõudlusega sportautodes. Kuid tänu tugevale käivitustakistusele suudab see mõjutada mootori dünaamikat. Veelgi enam, mida laiem on määrdeaine temperatuuri vahemik, seda lühem kasutusiga.

Samal ajal on 5W30 määrdeainel suurema pumbatavus läbi määrdeaine süsteemi. See puhastab jõuüksuse osasid tõhusamalt, aidates kaasa nende jahutamisele ja kütuse säästmisele. Kui hõõrdepaaride vahelised vahed suurenevad, võivad selliste õlide kasutamisel tekkida lekked.

3 peamist nõuannet valimiseks

  1. Kui kasutate oma sõidukit linnatingimustes, seisate sageli liiklusummikutes, sõidate suurte kiirustega ja teil on vanem auto, ostke 5W40 viskoossusega õli. Kui eelistate rahulikku sõitu, hoida kokku kütust ja keskkonnasõbralikkus on teie jaoks oluline - valige 5w30 märgistusega toode.
  2. Lisaks viskoossusele tuleb määrdeaine valimisel arvestada järgmiste parameetritega:
    • Õli baasi koostis. Mõnedele mootoritele sobivad ainult sünteetilised õlid ja teistele - ainult mineraalõlid.
    • API ja ACEA klassifikatsioon. Isegi tooted, millel on sama SAE viskoossusaste võivad erineda lisaainete, tuha koostise ja muude parameetrite poolest. Klassifitseerimise süsteemides võetakse arvesse kõiki neid erinevusi.
  3. Pidage meeles, et 5w30 õli asendamine 5w40-ga ja vastupidi on võimalik ainult siis, kui seda lubab sõiduki tootja. Vastasel juhul võib mootor enneaegselt murda.

Miks on autotootja poolne mootoriõli kinnitus nii oluline?

Tegelikult on õli viskoossus pigem suhteline parameeter. Mootori töötamisel ajal on selle temperatuur pidevas muutumises. Seega määrdeaine viskoossus ja õlikihi paksus suureneb või väheneb. Mootori disainimisel kalkuleerivad tootjad täpselt mootoriõli omaduste dünaamika, valides sobiva toote, mis on vastavuses kõikide mootori töörežiimidega.

Näiteks mootori käivitamisel on õlikihi paksus suurem kui, mootori jõudmisel töötemperatuurini. Tänu sellele suureneb hõõrdumine kontaktosade vahel. See soodustab jõuüksuse kiiremat ülessoojenemist. Kui temperatuur kasvab, muutub õli viskoossus madalamaks, hõõrdejõud ja jõuüksuse koormus vähenevad.

Kui viskoossus ületab tootja poolt märgitud väärtuse, laskub mootorile käivitamisel liiga suur koormus. See on eriti ohtlik pöörete kasvamisel, kui nihke määr suureneb järsult, kuid viskoossus ei vasta käesolevale temperatuurile, see võib põhjustada mootori ülekuumenemist. Lisaks mõjutab sagedane töötamine liigse koormuse all selle tööiga. Veelgi enam, pideva ülekuumenemise pärast oksüdeerub määrdeaine palju kiiremini.

Alandatud viskoossus pole vähem ohtlik. Hõõrdepaarid kuluvad oluliselt kiiremini tänu vähe vastupidavale õlikihile. Kõrged mootori pöörded ja õli defitsiit võib põhjustada isegi mootori seiskumise. Samal ajal saab määrdeaine kiiremini otsa.

Järeldus

Määrdeained tuleb valida alati vastavalt autotootja tehnilistele soovitustele. Kui tootja lubab kasutada erineva viskoossusega õlisid, siis valige toode, mis vastab kõige paremini sõiduki töötingimustele, selle osadele ja üksustele. Veelgi enam, ainult viskoossusega arvestamisest ei piisav, veel on olulised ka, õli baas, selle API ja ACEA klass/kategooria. Valige õli ilma kiirustamata, ostke see AUTODOC`st ja teie auto mootor on külmal hooajal kindlalt kaitstud.

loader Palun oodake...