Plus
Proovige preemiumkontot
0   Asja
#
0,00 €
Palun lisage toode oma ostukorvi, et teha ost

Talvise sõidu näpunäited

Telli
MEIE UUDISKIRI

Meie viimaste uudiste ja nõuannete saamiseks lisage oma e-mail:

Külma hooajal sõitmine nõuab juhilt erilist tähelepanelikkust. Kui te jätate tee mõneks sekundiks tähelepanuta võib see põhjustada liiklusõnnetuse. Räägime lähemalt sellest, mida peaksite talvel tähele panema ja kuidas probleeme vältida.

5 peamist ohtu talvel

 1. Klaasistumine. Rataste haardumine jääga on minimaalne. Ainult üks hooletu liigutus - ja auto hakkab libisema. Lisaks suureneb libedatel teedel märkimisväärselt ka pidurdusteekond.
 2. Värske lumi. See peidab erinevaid takistusi, mis võivad põhjustada liiklusõnnetuse.
 3. Lumelörts. See põhjustab sageli lörtsiliugu - nähtus, kus kiht mustust, lund ja vett moodustab rehvi turvise ja tee vahele kihi. Kontakti kadumise tõttu teepinnaga muutub autoga pidurdamine, kiirendamine ja manööverdamine võimatuks.
 4. Kehv nähtavus. Auto aknad muutuvad sageli uduseks ja jäätuvad külma ilmaga tänu järskudele temperatuurimuutustele. Sellistes tingimustes pole võimalik sõiduolukorda õigesti hinnata. Veelgi enam autojuht ei suuda tuvastada kogunenud lume tõttu ka liiklusmärke.
 5. Madal temperatuur. Karmis külmas temperatuuris muutuvad kummist valmistatud rehvid kõvaks. See toob kaasa selle haardumisvõime halvenemise. Ratta ja tee vaheline kontakt muutub vähem usaldusväärseks, samas kui pidurdusteekond suureneb oluliselt.

12 AUTODOC`i nõuannet ohutuks sõiduks talvel

 1. Enne külmema hooaja saabumist tuleb suvised rehvid kindlasti talviste vastu vahetada. Viimased on valmistatud spetsiaalsest kummisegust, mis jääb madalatel temperatuuridel elastseks. Lisaks sisaldab kumm, millest valmistatakse lumerehve palju räni, mis parandab haardumist libeda teepinnaga. Turvise muster on samuti optimeeritud vastavalt märgade ja libedate teede omadustega. Näiteks mõned rehvitootjad varustavad turviseid spetsiaalsete mikropumpadega, mis neelavad jää pinnalt niiskust.
 2. Enne auto käivitamist peaksite sellelt eemaldama lume ja puhastama selle aknad jääst. Selleks kasutatakse spetsiaalseid kaabitsaid/harjasid, samuti keemilisi eemaldusvahendeid. Oluline on, et aknad oleksid täielikult sulatatud. Puhastage õigeaegselt rattakoopad ja poritiivad sinna kogunenud lumest ja mustusest. Kui need külmuvad on ratta normaalne pöörlemist takistatud ja pöörete teostamisel halvenenud. Samuti veenduge, et sõiduki katusel poleks lund. Sõidu ajal kandub see teiste teie järgi sõitvate autojuhtide vaatevälja. Lisaks auto välisvalgustusele, tuleb lumest ja jääst puhastada ka signaaltuled. See aitab teistel liiklejatel teie autot teedel tuvastada.

 1. Vältige sõidu ajal talveriiete kandmist. See takistab märkimisväärselt teie liikumist. Lisaks ennetavad liiga suured jakid usaldusväärset turvavöö kinnitamist, mille tulemusena võite autoõnnetuse korral vigastada saada. Auto sisetemperatuuri meeldivamaks muutmiseks kasutage kliimaseadet. Suured riided tuleks asendada õhukese jaki või vestiga.
 2. Hoidke eessõitjaga piki vahet. Liiklusummikute ajal võib see vahemaa olla kõigest paar meetrit, kuid maanteedel peaksite seda kindlasti suurendama. Ideaalis peaks autode omavaheline vahekaugus olema 2 korda suurem kui kiirus, millega sõidetakse. Näiteks kui teie auto liigub kiirusel 40 km/h, tähendab see, et teie ja eessõitva auto kaugus peaks olema 80 meetrit.
 3. Pöörake tähelepanu mõlemal pool teed asuvatele tee märgistele. See aitab teil orienteeruda juhul, kui te ei suuda tuvastada lume alla mattunud liiklusmärke.

 1. Hoidke teiste juhtide manöövritel silm peal: nad võivad teha vigu. Kui märkate, et teie taga sõitev auto ei hoia ohutut piki vahet, siis laske tal mööduda, sest teil on pidurdamiseks piisavalt aega, kuid tal ei pruugi olla.
 2. Vältige erisõidukitest möödumist. Näiteks lumepuhastussõidukid viskavad lund, mis vähendab oluliselt nähtavust. Sellistel juhtudel on möödasõit väga ohtlik: lumesaha laius on sageli suurem kui auto ise ja seda on raske märkida.

 1. Kui te ei tänu rataste libisemisele kohalt minema töödelge rehve spetsiaalse pihustiga, et saavutada parem haarduvus jääga. See tagab hea kohalt minemise ja suure algus ka väga suurel klaasistumise korral.
 2. Pidage enne valgusfoore ja ristmikke varakult. Need kohad on väga ohtlikud kahel põhjusel. Esiteks tänu pidevale pidurdamisele on teekate libedam, kui teistel teede osadel. Teiseks on suure tõenäosus kokkupõrkeks teise liiklejaga, kes võib samuti vea teha.
 3. Kiirendamisel peaksid rattad olema otse, vastasel juhul võite kergesti ratta haarduvuse kaotada.
 4. Talvepuhkuse planeerimisel veenduge, et teie pagas on korrektselt pakitud ja usaldusväärselt kinnitatud: liiklusõnnetuse puhul võivad isegi väikesemad asjad olla löögiinertsi tõttu väga ohtlikud.
 5. Arendage oma manööverdamisoskusi. Libedal teel võib toimida järgnevalt:
  • Kui auto ei vasta rooli korraldustele, tuleks rool tagasi algasendisse keerata ning seda aeglaselt uuesti keerata. Rooli järsk keeramine on keeratus, selle järel võib kaduda kogu juhtivus täielikult.
  • Sisenege pöördesse õigesti, tehke järgnevat. Selleks, et vältida esirataste libisemist, peaksite enne manöövri alustamist neile maksimaalset koormuse panema. Selleks tuleb gaasipedaal järsult lahti lasta ja siis rool suure nurga alla keerata. Pärast pööramise alustamist vajutage kergelt gaasipedaali.
  • Tagaveolise autoga libisemisest välja tulemiseks peaks rooli keerama libisemise suunas ja gaasipedaal täielikult vabastada. Nelikveolise auto puhul tuleb rooli samuti libisemise suunas pöörata, kuid gaasipedaali ei tohi täielikult vabastada, vaid osaliselt. Esiveolistel autodel pöörake rattad soovitud sõidurada suunas ja vajutage gaasipedaali.
  • Autot on võimalik kontrollida ka siduripedaali abil. Selle lühike vajutamine võib peatada auto pöörlemise ja libisemise. Lumega kaetud aladel, kus kohalt minemiseks pole piisavalt haarduvust, saate siduri vabastamisega suurendada mootori pöörlemiskiirust.
  • Turvaliseks peatumiseks on ideaalne vahelduv pidurdusmeetod. See koosneb lühikestest, teravatest ja korduvatest piduripedaalide vajutustest. Selline meetod võimaldab sõiduki kiirust vähendada järk-järguliselt vältides rataste libisemist.
  • Samaaegne gaasipedaali ja piduripedaali vajutamine võimaldab esiveolistel autodel samuti libisemist vältida. Sarnaseid manöövreid saab teha kasutades seisupidurit.

Järeldus

Talvised teed on ohtusid täis. Kuid see ei tähenda, et peaksite oma auto kuni paremate päevadeni garaaži jätma. Naudite tõeliselt talviseid sõite, kui olete teiste liiklejate suhtes tähelepanelik, säilitate oma auto süsteemide ja üksuste hea seisukorra, parandate järjepidevalt oma sõiduoskusi ja järgite meie soovitusi.

loader Palun oodake...