Plus
Proovige preemiumkontot
0   toodet
#
0,00 €
Osta sooritamiseks lisage palun ostukorvi tooteid

Naastrehvid

Otsi rehve suuruse järgi
Valige õige mõõt Rehvid
205 / 55 R15
Hooaeg
Kõik
Otsi

Naastrehvid: omadused ja tüübid

Sõites jääl on libisemisoht mitu korda suurem. Sageli võib juht sõiduki üle täielikult kontrolli kaotada. Naastrehvid aitavad vältida selliseid olukordi. Siin räägime teile nende rehvide tüüpidest, nende eelistest ja puudustest.

Miks pole naastrehvid mõnedes riikides lubatud?

Maailma esimesed naastrehvid ilmusid 1960ndatel aastatel. Neid tootis ettevõte Michelin, mis tutvustas varem turvise mustri tehnoloogiat. Sellised rehvid tagasid ideaalse haardumise libedal teel. Juba 1975. aastal olid sellised rehvid mõnedes Euroopa riikides keelatud. Selle põhjuseks olid sooned, mida naastud asfalteeritud pindadele tegid. Soonte moodustumine suurendas vesiliu ohtu, mis oli ning on endiselt tõsine probleem paljudes leebema talvega Euroopa riikides.

Tänapäeval on naastrehvide kasutamine keelatud riikides nagu Montenegro, Horvaatia, Serbia, Slovakkia, Sloveenia, Bosnia ja Hertsegoviina, Makedoonia, Bulgaaria, Holland, Saksamaa (välja arvatud mõned omavalitused, mis asuvad Austria piiri lähedal), Tšehhi Vabariik, Ungari, Rumeenia, Poola ja Portugal.

Naastrehvidega sõitmine on talvel lubatud Austrias, Albaania Vabariigis, Belgias, Norras, Eestis, Soomes, Taanis, Lätis, Leedus, Luksemburgis, Prantsusmaal, Suurbritannias, Islandil, Iirimaal, Hispaanias, Itaalias, Rootsis ja Šveitsis. Siiski on paljudes nendes riikides oma naastrehvidele kehtivad regulatsioonid. Näiteks on Põhjamaades seadus, mis piirab naastude arvu rehvidel kuni 50-ni ümbermõõdu kohta. Austrias saab naastrehve kasutada vaid alla 3,5 tonnistel autodel, piirates nende kiiruse maanteedel 100 km/h ja teistel teedel 80 km/h ning 1. oktoobrist kuni 31. maini. Belgias on naastud lubatud ainult alates 1. Novembrist kuni 31. märtsini ning veelgi karmimate kiirusepiirangutega: kiirteedel kuni 90 km/h ja muudel teedel 60 km/h.

Naastrehvide tüübid

  • Naastudega. Nende naastud on paigaldatud tehases. Sellised rehvid on vastupidavamad, usaldusväärsemad ja kauakestvamad. Need on ka kallimad. Nende kasutamine ilma naastudeta on keelatud.
  • Lisatavate naastudega. Need rehvid tarnitakse ilma naastudeta, kuid nende paigaldamiseks on olemas paigalduspesad. Sellised tooted on odavamad. Siiski on need vähem efektiivsed, kui esimest tüüpi rehvid. Selliste rehvidele naastude lisamine toimub rehvitöökodades. Vajadusel on võimalik naastud eemaldada.

Naastrehvide eelised ja puudused autodele

Naastrehvide põhiliseks eeliseks on täiuslik haardumine jääl või kokkupakitud lumel. Nende kasutamine ennetab rataste pöörlemise, tagab kindlama kiirenduse ning aitab lühendada pidurdusteekonda.

Siiski võivad naastrehvid asfalteeritud pindadel, eriti märjaga, olla halvemad kui tavalise hõõrdumisega rehvid. Lisaks on need üsna kallid ja kuluvad kiiremini. Sellised rehvid on asfaldil sõites üsna lärmakad ja vähem mugavamad kui ilma naastudeta rehvid.

Naastrehvide populaarsed mudelid

  • Michelin X-Ice North 4. Nendel rehvidel on enam kui 250 erilise kujuga terasest naast, mis on paigaldatud spetsiaalse mustri alusel tagamaks ideaalne haardumine sõites libedal. Suunatud turvisemuster tagab suurepärase soorituse nii kuival kui ka märjal asfaldil.
  • Nokian Hakkapeliitta LT3. Need on väikeste tarbesõidukite rehvid. Nende naastud on valmistatud roostevabast terasest ja neid iseloomustab hea vastupidavus korrosiooni suhtes. Laiade soontega turvisemuster tagab vee ja lume kohese eemaldamise kontaktpinnalt, parandades nii rehvi haardumisomadusi.
  • Cooperi Weather-Master WSC. Need rehvid on disainitud maasturitele. Need töötavad vaikselt ning on efektiivsed nii libedal kui kuival pinnal. Need on vastupidavad ja kauakestvad.

Müügihitid

Minge preemium rehvimarkide valikusse