0   Asja
#
0,00 €
Palun lisage toode oma ostukorvi, et teha ost

Roolivõimendi õli: kuidas seda valida ja vahetada

Telli
MEIE UUDISKIRI

Meie viimaste uudiste ja nõuannete saamiseks lisage oma e-mail:

Roolivõimendi kasutusiga on mõeldud kestma kogu auto eluea, kuid ainult juhul, kui süsteemis ei esine roolivõimendi õli lekkeid. Mittevastavate õlide kasutamine või õli ajakohatu vahetamine on roolivõimendi purunemise peamised põhjused. Lugege meie artiklit, et saada teada, kuidas vältida vigu hüdraulilise õli valikul ning vahetamisel.

Hüdraulilise vedeliku halvenemise põhjused roolivõimendis

Intensiivne koormus roolivõimendile ja äkilised rõhulangused süsteemis viivad õli kvaliteedi enneaegse halvenemiseni. Meie eksperdid toovad välja neli peamist õli riknemise põhjust:

 • Ülekuumenemine;
 • Liiga intensiivne roolivõimendi kasutamine (agressiivne sõidustiil);
 • Rike süsteemi toimimises;
 • Vedeliku mittevastavus auto tehnilistele nõuetele.

Tänapäeva autodes kasutatakse möödavooluklappe, et kaitsta süsteemi osasid kahjustuste eest.

Millal vahetada roolivõimendi õli

Enamik autotootjaid, sealhulgas Mitsubishi, Volkswagen ja Ford, soovitavad roolivõimendi vedelikku vahetada kord 1-2 aasta jooksul või pärast iga 100000 kilomeetrit. Järgnevad märgid võivad osutada vajadusele teha planeerimata õlivahetus:

 • Värvimuutus, õli tumenemine;
 • Põlemislõhna eritumine;
 • Rooli vastupanu suurenemine;
 • Ebatavaline heli rooli keeramisel;
 • Vedeliku leke.

Roolivõimendi vedelikku on vaja vahetada ka juhul, kui roolivõimendi pump või mõni muu osa on olnud paranduses. Ebasobiva või oma algsed omadused kaotanud õli kasutamine võib kahjustada pumpa või liugurklappe ning viia tihendite enneaegse kulumiseni. Mõnedel sõidukitel, nagu Toyota Corolla, Subaru Impreza, ja peaaegu kõik Volkswagen’i autod, ei ole võimalik tihendeid asendada. Kui need läbi kuluvad, tuleb paigaldada uus roolivõimendi süsteem.

Kuidas valida roolivõimendi vedelikku

On mitmeid põhitüüpi vedelikke:
1. Mineraalvedelikud. Nende hulka kuuluvad rafineeritud naftasaaduste fraktsioonid ja lisandid, mis parandavad õli tööomadusi. Peamine eelis mineraalvedelikel - lisaks hinnale - on agressiivse mõju puudumine kummielementidele. Kuid neil on lühike eluiga ja kalduvus rohkem vahtu tekitada.

2. Poolsünteetilised vedelikud. Nende koostisse kuulub nii mineraal- kui ka sünteetilisi aineid. Eelistena saab välja tuua madalama viskoossusaste, vastupanu vahu moodustumisele ja head libisemisomadused. Siiski on poolsünteetilistel vedelikel hävitav mõju roolivõimendi kummist elementidele.

3. Sünteetilised vedelikud. Nende koostisesse kuuluvad enamjaolt mitmealuselised alkoholid, polüestrid, ja väike kogus rafineeritud petrooleumifraktsioone. Selleks, et vähendada hävitavat mõju kummitihenditele, segatakse sünteetiliste õlide hulka spetsiaalseid lisaaineid. Sünteetilised vedelikud on kallimad, kuid neil on suurepärased omadused: vastupanu vahu tekkimisele, madal viskoossus, võime töötada äärmuslike temperatuuride juures ja pikim eluiga.

Roolivõimendi vedeliku etiketil on tavaliselt informatsioon selle kohta, millistele standarditele see vastab ning millistele automarkidele kasutamiseks sobib.

Hüdraulikavedelikud ei erine vaid koostise ja tööomaduste poolest, vaid ka värvuselt. Kõige levinumad on järgmised:

1. Punane. Seda toodetakse General Motors autotööstuse standardite järgi ning see on tuntud kui Dexron. Seda valmistatakse nii ettevõtte enda kui ka kolmandate osapoolte poolt litsentsi alusel. Neid vedelikke kasutavad Toyota, Nissan, Hyundai, Kia, Mazda ja General Motors’i autod.

2. Kollane. See on ette nähtud peamiselt Mercedes-Benz marki sõidukitele. Selle on välja töötanud Daimler ettevõte, kuid litsentsi alusel valmistavad seda ka teised tootjad.

3. Roheline. Seda toodab Saksa firma Pentosin. Antud vedelikku kasutavad aktiivselt Volkswagen, Ford, Bentley, BMW, Volvo, samuti Daimler AG Grupi sõidukid.

Siiski oleks viga valida roolivõimendi õli ainult värvist lähtudes. Sama värv ei pruugi alati tähistada ühesugust koostist. Näiteks Dexron vedelikud võivad olla kas mineraalsed või sünteetilised, kuigi need on sama värvi. On rangelt keelatud segada omavahel mineraalseid, sünteetilisi ja poolsünteetilisi vedelikke.

Roolivõimendi vedeliku iseseisev vahetamine

Igaüks võib roolivõimendi vedelikku ise vahetada. See protsess on lihtne ja võtab aega umbes 30 minutit. Protseduuriks vajate suurt süstalt, konteinerit vana vedeliku jaoks ning kaitsekindaid.

Toimige järgnevate sammude kaupa:

 1. Tõstke auto esiosa tungrauda kasutades üles ning kinnitage see turvaliselt.
 2. Süstalt kasutades pumbake mahutist vana vedelik välja.
 3. Ühendage tagasivoolu voolik lahti ja asetage see valmispandud konteinerisse. Laske õlil välja voolata.
 4. Valage uus vedelik süsteemi.
 5. Keerake rool paar korda lõpuni.
 6. Vana vedelikku välja lastes valage sisse uus kuni roolivõimendi paagil või õlimõõtevardal asuva märgistuseni. Lisage õli seni, kuni uus vedelik voolikust välja voolab.
 7. Ühenda voolik paika, käivitage mootor ja keerake rooli mõlemas suunas.
 8. Täitke paak veelkord märgitud piirini.

Kokkuvõte

Osta tasub ainult kõrge kvaliteediga õli, alati tuleb arvestada auto tehniliste nõuetega ning ei tohi unustada soovitusi õli vahetamisel. Rahulik sõidustiil, õli õigeaegne vahetus ja nõudmistele vastava vedeliku valik garanteerib roolivõimendi kauaaegse ja usaldusväärse toimimise.

loader Palun oodake...