• SHOP
  • PARTNERS
  • CLUB
Proovige preemiumkontot
0
Minu Garaaž
Lisa sõiduk
0
toodet #28-6295
0,00 €
Osta sooritamiseks lisage palun ostukorvi tooteid

Mida näitab rehvi kiirus- ja koormusindeks

Rehvi kiirusindeks on näitaja, mida üpris tõenäoliselt ei oska just iga autojuht oma sõiduki kohta öelda. Sama kehtib üldjuhul ka rehvi koormusindeksi kohta. Hetk, mis see küsimus aga vältimatult päevakorda kerkib, on üldiselt siis, kui auto rehvid või rehv katki oma läinud või need vägisi läbi kuluma hakkavad ja uusi on vaja osta. Kui teil just praegu selline olukord käes on, siis võib teid huvitada ehk ka see, kuidas pikendada rehvide kasutusiga.

Lisaks on abistavaks infoks ehk see teadmine, et kui teil on vaja kohta, odavad autorehvid online poest valida, leida, tellida ja osta just nimelt meie veebikataloog. Käesolevas artiklis aga uurime seda, millega nende näitajate puhul üldse tegu on, mida näitab rehvi koormusindeks, millistesse klassidesse autod kiirusindeksi järgi jaotatakse ning kuidas vastavad näitajad oma auto puhul kindlaks teha.

Alustamegi just nimelt viimasest: sellest, kuidas auto koormusindeks ja kiirusindeks kindlaks teha juhul, kui te neid enam ei mäleta või need näitajad teie jaoks sootuks tundmatud on. Talupojamõistus ütleb siinkohal, et need suurused saab kõige lihtsamini teada selle järgi, mis autol parajasti all oleva rehvi peal kirjas on. Teoreetiliselt peaks see lihtne lähenemine üldjuhul ka täiesti tõele vastama, kuid probleemiks võib kujutada sellise lähenemise puhul olukord, kus mingitel asjaoludel on autole alla saanud vale koormus- või kiirusindeksiga rehvid. Seetõttu soovitame pigem pisut rohkem vaeva näha ja kasutada mõnda järgnevatest meetoditest.

Esimeseks võimaluseks autole sobiliku rehvi kiirusindeksi teada saamiseks on vaadata kas oma auto tehnilist dokumentatsiooni või siis uurida sõiduki tehasejuhendit - seal on kindlasti kirjas kõik vajalik info, mida teil iganes leida on vaja. Teiseks variandiks auto rehvi kiirusindeksi välja uurimiseks on seda näitajat otsida autost endast. See võib olla märgitud mitmesse eri kohta ning olla kohati ka duubeldatud, seega tasub üle vaadata nii auto tankeluugi sisekülg, sõiduki kindalaeka sisemus ja eriti laeka kaane sisemine pool kui lähemalt uurida ka auto juhipoolset uksepiita.

Kuidas auto koormusindeks ja kiirusindeks kindlaks teha

Kui vajaliku rehvi kiirusindeks on leitud, siis on pool võitu käes. Kuid mida tähendab õigupoolest see, kui näiteks tehnilises passis on kirjas, et autole sobib rehv, millel on kiirusindeks v? Selle teada saamiseks tasub internetist üles otsida kiirusindeksite tabel, kus kõigile tähistuseks kasutatavatele tähtedele on antud vastav selgitus. Indeksite tabelist saame näiteks teada, et kiirusindeks t puhul tohib rehvidega sõita ainult kiirusega, mis jääb alla 190 kilomeetri tunnis. Kiirusindeks h puhul aga on turvaliseks kiiruseks selline sõidukiirus, mis jääb allapoole 210 kilomeetri tunnis jne.

Tähelepanelik lugeja märkab siinkohal, et kasutatavaks sõnastuseks on “kiirus, mis jääb alla 210 kilomeetri tunnis”, mitte “kuni kiirusega 210 kilomeetrit tunnis”. See pole nii mitte juhuslikult, vaid sellel on ka põhjus. Ilmselgelt katsetatakse rehve maksimaalse turvalisuse tagamiseks enne turule toomist põhjalikult laboratoorsetes tingimustes. Rehvide laboris katsetamise plussiks on empiiriliste katsete täpsus, samas selle negatiivseks küljeks on asjaolu, et kõik sellised testid toimuvad rangelt kontrollitud tingimustes täpselt kindlaks määratud näitajate juures. Nii rehvi kiirusindeksi kui rehvi koormusindeksi väljaselgitamisel on kindlaks määratud ümbritsev temperatuur ja rõhk, mis parajasti rehvis on.

Paraku on tingimused päris elus aga muutlikud, lisaks rehvirõhule ja temperatuurile võivad valitseda väga erinevad teeolud ning rehvi omadused võivad olla muutunud pika kasutusaja või näiteks mehaaniliste kahjustuste tagajärjel. Seetõttu rõhutavad rehvitootjad, et rehvi kiirusindeksit ei tohiks võtta sõna-sõnalt, vaid arvestada eelnevalt mainitud muutujatega. Muidugi meenutame teada-tuntud tõsiasja, et mida parema mainega firmalt rehvid tellida, seda kindlam nende thenilistes näitajates ja üldises kvaliteedis üldjuhul olla saab. Seetõttu soovitame taas oma veebipoodi, kust te saate endale soetada näiteks kvaliteetsed Hankook rehvid - või siis rehvid mõnelt teiselt maailma tipptootjalt - taskukohase hinnaga ja saada oma tellimus kiiresti kätte.

Lisaks saab iga autoomanik ise palju ära teha, et tagada rehvide maksimaalne turvalisus, jälgides hoolega nende kulumise astet ja hoolitsedes selle eest, et rehvis oleks alati õige rõhk - ning kui teil selleks tarbeks manomeeter puudu või kadunud on ja te otsite kohta, kus oleks mugavalt veebis auto manomeeter müügil, siis ei pea te kauem otsima, sest meie veebilehelt leiate te ka selleks tarbeks kõik vajaliku.

Kus oleks mugavalt veebis auto manomeeter müügil

Nüüd, kui rehvi kiirusindeksite loogika on lahti seletatud, uurime välja, mida näitab rehvi koormusindeks. Selle mõiste definitsioon on iseenesest lihtne: rehvi koormusindeks näitab ühe rehvi maksimaalset kandevõimet kilogrammides. Toome ühe näite: kui rehvile on märgitud koormusindeks 90, siis vastab see näitaja 600 kilole. See tähendab, et sellisel juhul tohib igale auto all olevale rehvile osaks saada maksimaalselt 600 kg suurune raskus (seega auto peale kokku 2,4 tonni). Kui auto nii suuri raskusi taluma pole mõeldud, siis on ka vastavalt sellele vajaliku rehvi koormusindeks väiksem. Selleks, et kõigi rehvi koormusindeksite tähendus teada saada, tuleb jällegi lihtsalt teha nende otsisõnadega internetis kiire otsing ja vaadata vajaliku koormusindeksi tähendust koormusindeksite tabelist.

Seega kokkuvõtlikult: kui meil on rehv, mille viieosalise rehvimärgise viimaseks kaheks näitajaks on arv 90 ning täht v, siis tähendab see seda, et vastav rehv on maksimaalselt võimeline välja kannatama raskust kuni 600 kg ning seda kiirusel, mis jääb alla 240 kilomeetri tunnis.

Selle teema populaarseimad tooted:

Populaarsed postitused

Telli meie uudiskiri

Meie viimaste uudiste ja nõuannete saamiseks lisage oma e-mail: