• SHOP
  • CLUB
Proovige preemiumkontot
0
Minu Garaaž
Lisa sõiduk
0
toodet #65-9045
0,00 €
Osta sooritamiseks lisage palun ostukorvi tooteid

Rehvide tasakaalustamine - mis see on, kui palju see maksab ning kui tihti tuleks seda teha?

Eesti kliimaoludes peavad autojuhid ette võtma rehvivahetuse kaks korda aastas, mis kõigi Euroopa riikide, eriti Lõuna-Euroopa puhul, nii ei ole. Ehkki rehvide hooajaline vahetamine ja uute soodsate autorehvide jahtimine on igaühele tuttavad tegevused, jätavad paljud autoomanikud seejuures tegemata ühe teise tähtsa hooldustöö - rehvide tasakaalustamise. Mõned ehk isegi pole sellest kuulnud või ei tea, millega on tegemist. Tegelikkuses on see väike, aga oluline ettevõtmine, millest on teile ja teie sõidukile palju kasu; eriti mõistlikuks teeb selle ärategemise tõsiasi, et rehvide tasakaalustamise hind pole sugugi kõrge. Käesolevas artiklis just sellest teemast ülevaatlikult juttu tulebki.

Rehvi tasakaalustamine on niisiis lihtne protseduur, mis aitab tõsta nii teie sõidumugavust, sõiduturvalisust, kaitsta auto veermiku ja auto vedrustuse osad ning ühtlasi aitab see ka rehvidel kauem kesta. Kui teid aga huvitab lähemalt see, kuidas pikendada rehvide kasutusiga, siis on meil sellel teemal ilmunud artikkel, kust te leiate kindlasti veel palju kasulikke nõuandeid rehvide tervise eest hoolitsemiseks. Rehvide tasakaalustamiseks liigutatakse auto selleks otstarbeks ettenähtud eriraamile ning kõik auto rattad varustatakse sensoritega. Need sensorid mõõdavad rataste nurka ning edastavad kogutud andmed arvutisse, misjärel neid kogutud väärtusi saab võrrelda ettenähtud tehniliste näitajatega ja vajadusel läbi viia korrektuurid, korrigeerides ratta ja rehvi nurka.

Mis on rehvide tasakaalustamine

Kui jutt sellele läheb, kui tihti rehve tasakaalustada tuleb, siis tegelikult tuleks seda teha iga rehvivahetuse käigus. Eesti näite puhul tähendab see niisiis selle töö vähemalt kaks korda aastas ette võtmist, mis arvestades siinsete teede ebatasasust ja arvukaid löökauke pole sugugi paha mõte. Nimelt on rehvi tasakaalustamine miski, mida tuleks teha lisaks rehvide vahetamise hetkele ka siis, kui saavad soetatud uued, näiteks Minerva rehvid. Veel on põhjuseks rehve tasakaalustada kindlasti avarii, autoga teelt väljumine või tugev kontakt äärekiviga - kõik need juhtumid võivad rehvi, ratta ja velje tasakaalustuse rikkuda.

Muideks, vahemärkusena olgu öeldud, et kui te soetate oma autole uued rehvid, siis tasuks lisaks uute rehvide ostmisele nende eest ka vääriliselt hoolt kanda, sest rehvide elueale omavad mõju ka nende hoiustustingimused. Seega tasuks mitte ainult ära teha rehvide tasakaalustamine, vaid soetada endale ka rehvide hoiuriiul ning rehvikottide komplekt, mis aitab uusi rehve kaitsta tolmu, liiva, niiskuse ja muu mustuse eest.

Nagu öeldud, võib kohati ette tulla vajadus rehvi tasakaalustada ka olukorras, kus autole iseenesest pole plaanis uut rehvikomplekti paigaldada. Vajadusest rehve tasakaalustada annavad märku erinevad tunnused, näiteks kui te märkate, et sõiduki rool ei ole sirgel ja tasasel teel sõites otse, vaid veidi vasakule või paremale poole tsentrist väljas, siis võib selle põhjuseks olla just vale rataste joondus.

Samuti annab rehvi tasakaalutusest märku selle ebaühtlane ja mustriline kulumine. Vajadusest tasakaalustamine ette võtta annab tunnistust sõiduki halb juhitavus: auto “ujub” ka rooli sirgena hoidmise korral ühest teeservast teise ning on ebastabiilne. Lisaks on üheks märgiks see, kui auto kisub püsivalt selgelt ühele poole ning ei taha kuidagi otsejoones liikuda. Sellises olukorras aitab rehvide tasakaalustamine taastada auto hea juhitavuse ja sõidumugavuse, muutes selle stabiilsemaks ja kindlamaks. Tänu rataste tasakaalustamisele peavad rehvid kauem vastu ning auto vedrustus ja roolisüsteem püsivad kauem funktsionaalsed.

Rehvide tasakaalustamise kulu

Artikli alguses sai mainitud, et rehvide tasakaalustamise hind pole sugugi soolane ning seetõttu on selle hooldustöö ette võtmine hea viis auto erinevate ostade kestlikkust pikendada. Konkreetselt sõltub aga rehvide tasakaalustamise hind sellest, kas lasete selle läbi viia auto ühel või mõlemal teljel, millised veljed ja rehvid autol all on ning ka sõiduki enda tüübist. Üldjuhul küsivad autotöökojad nelja ratta tasakaalustamise ning vahetuse eest umbes 40 kuni 60 eurot.

Selle teema populaarseimad tooted:

Populaarsed postitused

Telli meie uudiskiri

Meie viimaste uudiste ja nõuannete saamiseks lisage oma e-mail: